Szyfrowanie dysku najlepszą ochroną danych

Szyfrując dane tylko i wyłącznie na poziomie plików, zabezpieczamy tylko część danych. Znacznie lepiej jest stosować szyfrowanie pełne. Sposób ten pozwala zabezpieczyć niemal wszystkie dane, które są na dysku.

Ochroną zostaną objęte pliki przechowywane na dyskach lokalnych. W ten sposób możemy ukryć nazwę poszczególnych plików, czas dokonanej ich modyfikacji. Ukryjemy także pliki przechowywane w pamięci wymiany. Pełne szyfrowanie nie utrudni nam dostępu do zaszyfrowanych na dysku danych. Jako użytkownicy znamy przecież hasło dostępu. Wystarczy je wpisać, aby móc w pełni swobodnie korzystać z zaszyfrowanych plików.

Zdaniem niektórych użytkowników można uznać to za słabą stronę. Osoba, która włamie się do komputera w trakcie, kiedy jest on uruchomiony, może bez większych trudności uzyskać także dostęp do kluczy, które przechowywane są w pamięci operacyjnej komputera. To, że zaszyfrowaliśmy dysk nie będzie więc miało znaczenia. Warto więc szyfrować nie tylko twardy dysk, ale także pliki. W ten sposób zabezpieczymy dane, które szczególnie chcemy chronić.

Szyfrowanie dysków jest trochę paradoksalne. Pojawia się bowiem pytanie, jak można zainstalować system z dysku, który zaszyfrowaliśmy? Przecież program służący do jego rozszyfrowania znajduje się w systemie, który właśnie został zaszyfrowany? Da się to rozwiązać dzięki możliwości uwierzytelnienia przedstartowego. Dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do kluczy służących odszyfrowaniu dysku.

W ten sposób działa dm-crypt, które jest dodawane do bardzo popularnego Linuksa. Dm-crypt jest o wiele bardziej bezpiecznym systemem spośród innych, które służą do przechowywania danych, które szczególnie chcemy chronić. Możemy go dopasować do swoich wymagań, w ten sposób zmniejszymy obszar,w którym może dojść do ataku. Dm-crypt podlega ciągłym modyfikacjom, doskonale współpracuje z innymi produktami Linuksa. Stanowi on także podstawę szyfrowania we wszystkich urządzeniach, w których jest system Android.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.