Proste sposoby na zabezpieczenie komputera

Zabezpieczenie komputera nie jest wcale zadaniem, które mogą realizować jedynie profesjonaliści. Co więcej, nie ma jednej tylko skutecznej metody. Warto pomyśleć więc nie tylko o klasycznym szyfrowaniu danych, ale również o przepływie danych przez VPN i używaniu programów szyfrujących zawartość zamiast klasycznych aplikacji wykorzystywanych tak do SMS-ów, jak i rozmów telefonicznych.

Pierwszym sposobem na zabezpieczenie komputera, o którym warto wspomnieć jest wyszukiwarka Tor. Jej wykorzystanie sprawia, że niemożliwe staje się śledzenie wykorzystywanych przez nas witryn przez pośrednika. Tor potrafi też skutecznie utrudniać stronom internetowym ustalenie, gdzie jesteśmy, jest przy tym rozwiązaniem darmowym, a do tego występuje w polskiej wersji językowej.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest Https Everywhere – specjalna wtyczka znajdująca zastosowanie w standardowych przeglądarkach. Jej zadanie polega na wymuszaniu połączenia szyfrowanego, choć bowiem umożliwia je dziś większość serwerów, nie wszystkie ustawiają je jako domyślne. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem VPN, a więc usługa, której zadanie polega na zabezpieczeniu połączenia.

Jej użycie przyczynia się do tego, że nie tylko sam dostawca usługi, ale i wszyscy pośrednicy nie mają pojęcia, jaki rodzaj danych jest przez nas przesyłany w danym momencie, a więc, czy jest to film, czy też klasyczny dokument tekstowy. Trudno dziwić się, że w tym kontekście niejawna jest dla nich również sama jego treść.

W przeciwieństwie do Tor, korzystanie z VPN jest płatne, coraz częściej mówi się jednak o tym, że warto rozważyć stałe jej wykorzystywanie zwłaszcza, jeśli myślimy nie tylko o ochronie komputera, ale i szybkości połączenia. Tu warto wspomnieć o dużym wyborze ofert, każdy może więc znaleźć taką, która odpowiada mu w największym stopniu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest Bitlocker w wersji dla Windows i FileVault w wersji na MacOSX. Jest to funkcja, która umożliwia nam zaszyfrowanie dysku, a tym samym chroni nas przed nadmiernym zainteresowaniem nim ze strony osób, które nie są do tego powołane.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.