Ochrona danych poprzez szyfrowanie dysków

Umiemy się chronić przed zewnętrznymi atakami na nasze dane. Nie jest to nawet specjalnie trudne i rozsądny internauta nigdy nie padnie ofiarą internetowego przestępcy. Sytuacja diametralnie zmienia się z chwilą, kiedy ktoś uzyskuje bezpośredni fizyczny dostęp do naszego urządzenia.

W takim przypadku jest w stanie zainstalować oprogramowanie szpiegujące każdy nasz krok, a do tego może odczytać z dysku dane potrzebne do przejęcia chociażby naszego konta w banku. Nie w sposób bezpośredni, ale są na to metody. Niektórzy twierdzą, że przed atakiem bezpośrednim nie ma obrony, ale nie jest to prawda. Skuteczną metodą ochrony danych jest szyfrowanie całych dysków.

Cel szyfrowania dysków

Prawo do prywatności jest jednym z podstawowych praw człowieka i nawet zostało zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, która mówi, że nikt nie może uzyskiwać dostępu do naszych rozmów czy korespondencji. Dla wielu z nas jest to oczywiste i chcemy bronic swojej prywatności, ale istnieje też bardzo wiele osób wychodzących z założenia, że nie mają nic do ukrycia i ich życie może być w pełni transparentne. Taki ekshibicjonizm jest oczywiście często jedynie deklaratywny lub niepełny. Nie można go też narzucać nikomu. Zresztą często prawo jednej osoby jest powiązane z prawami innych osób.

Najlepsze przykłady można znaleźć wśród lekarzy i prawników, którzy na swoich urządzeniach posiadają dane wrażliwe wszystkich swoich klientów i nawet jeśli oni nie mają problemu z udostępnianiem swoich danych, to pacjent lekarza psychiatry już taki problem pewnie będzie miał. Nawet w przypadku osoby prywatnej z pełnym przekonaniem, że nie ma nic do ukrycia, szyfrowanie może być przydatne. Jeśli taka osoba będzie chciała sprzedać dysk, powinna go sprzedawać po usunięciu wszystkich danych, a to należy robić przez specjalne zerowanie dysku. Proces jest bardzo czasochłonny i mało dokładny, ale jeśli dysk był zaszyfrowany, wystarczy tylko usunąć jego malutki element, by dla innych osób wydawał się zupełnie czysty.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.