Kilka sposobów zabezpieczenia danych na komputerze. Cz. I.

Zacznijmy od dobrego hasła. Mamy coraz więcej do zapamiętania i w gąszczu PIN-ów, loginów, haseł dostępu, staramy się unikać zbyt skomplikowanych haseł, które staną się kolejnym symbolem do zapamiętania.

Jednak jeśli się nad tym zastanowimy, może się okazać, że dobrze przemyślane hasło będzie w wielu przypadkach świetnym zabezpieczeniem. Hasło możemy ustawić już na poziomie BIOS-u lub przy logowaniu na pulpit, co już będzie stanowić pierwsza zaporę przed wścibskimi osobami. Hasło powinno być długie na co najmniej 8 znaków i zawierać kilka cyfr, oraz duże i małe litery.

Dużym błędem jest używanie imion dzieci lub własnych, ale także dat urodzin, itp., łatwych do skojarzenia określeń. Inną metodą jest zbudowanie silnej zapory sieciowej. Do niedawna każdy używał firewalla, obecnie coraz częściej rezygnuje się z tego, aby szybciej korzystać z sieci lub też omijać wiele zabezpieczeń. Zaczęły się także pojawiać bardziej zaawansowane programy, które chronią komputery i są to tzw. zapory sieciowe. Jednak od lat jednym z najlepszych zabezpieczeń jest korzystanie z firewalla, co można polecić z pełną odpowiedzialnością i polecić każdemu.

Jeśli dobrze skonfigurujemy wszystkie programy, nie będzie problemu z transferem danych, a pozwoli nam to na ochronę naszych komputerów. Regularnie tez starajmy się skanować komputer na wypadek pojawiania się złośliwego oprogramowania. Częste aktualizacje komputerów doprowadzają do białej gorączki wiele osób, są jednak koniecznością w dzisiejszej dobie Internetu, gdzie każdy może inwigilować w nasze poczynania w sieci.

Wiele wirusów bardzo dobrze radzi sobie z pominięciem osłon postawionych przez firewall i inne programy antywirusowe, a wykrycie ich w porę pozwala uchronić komputer przed groźnymi uszkodzeniami. Jeśli tylko zauważymy, że z komputerem zaczyna się dziać coś niepokojącego i nie działa jak zawsze, przeskanujemy go niezwłocznie na wypadek pojawiania się złośliwego wirusa. Nie tylko mogą uszkodzić dane na komputerze, ale także ułatwić dostęp hakerom do naszych kont bankowych i innych poufnych danych.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.