Kilka sposobów na zabezpieczenie danych w komputerze. Cz. II

Bardzo dobrą metodą jest także archiwizacja danych, regularna i systematyczna, co niejednokrotnie staje się przykrym i niechcianym obowiązkiem, jednak w wielu sytuacjach okazuje się, że jest niezbędna.

Niestety o pełnej archiwizacji zazwyczaj zaczyna się myśleć po fakcie, czyli po utracie wszystkich danych, gdy nasz komputer został zaatakowany przez złośliwe robaki, wirusy, itp. Na odzyskanie wszystkich danych często mamy marne szanse, choć częściowo się to udaje, jednak nie liczy zawsze na taką dozę szczęścia. Lepiej jak to się mówi „dmuchać na zimne” i zastosować zasadę regularnej archiwizacji danych, szczególnie jeśli prowadzimy firmę i utrata wielu danych byłaby prawdziwą katastrofą.

Archiwizacja będzie także doskonałym rozwiązaniem, jeśli okaże się że nasz sprzęt został skradziony lub też zniszczony. Wszystko co mamy najcenniejszego na dysku najlepiej przenieść na dyski zewnętrzne z pamięcią flash, inaczej zwane SSD. Zdjęcia, filmiki, dokumenty w folderach najlepiej jest zapisać właśnie w ten sposób, a dodatkowo dyski zewnętrzne nie są tak łatwe do uszkodzenia jak inny sprzęt elektroniczny. Możemy także najważniejsze i najcenniejsze informacje zapisywać w dwóch miejscach, czyli na dwóch dyskach, co jest bardzo sprytnym rozwiązaniem wykorzystywanym przez osoby zwiane z działaniem informatycznym w sieci.

Można także archiwizować wszystkie dane w chmurze, jednak tutaj musimy mieć świadomość, że w każdej chwili w chmurze z naszych danych może skorzystać niepowołana osoba. Kolejnym dobrym zabezpieczeniem jest zaszyfrowanie danych. Możemy to zrobić za pomocą programu, dzięki czemu tylko my będziemy mogli z tego korzystać. Jednak bez względu na to jak zaawansowane będą użyte przez nas oprogramowania, nic nie zwalnia nas od tego abyśmy sami kontrolowali i myśleli nad wykorzystywanymi zasobami internetowymi. Pamiętajmy o tym, aby świadomie uruchamiać niektóre strony i nie dać się omamić reklamom czy podejrzanym stronom. Zawsze w takich przypadkach ryzykujemy utratą danych i wielu poufnych informacji, co może nam przysporzyć sporo problemów. Wszystkie omówione zabezpieczenia to tylko mechaniczne bariery, które można złamać i ominąć, najlepsza barierą ochronną jest nasze przewidywanie i myślenie.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.