Jak chronić swoje dane?

Osoby przed dwudziestym rokiem z pewnością korzystają ze Snapchata i Messengera Fecebooka, osoby trochę starsze z pewnością korzystają przede wszystkim z tego drugiego. Trudno go uznać za narzędzie bezpieczne.

Informacji na temat Snapchata jest bardzo mało. Ta niewielka ilość informacji sprawia, że raczej nie jest to komunikator godny zaufania. Bezpiecznym komunikatorem jest bezpłatny od niedawna WhatsApp. Cieszy się on sporą popularnością, a niewątpliwą zaletą jest możliwość dobrego szyfrowania. Autorzy tego komunikatora zapewniają, że nie dzielą się informacjami ze służbami. Czy jednak można im do końca ufać skoro jest on przypisany do Facebooka?

Mało popularnym komunikatorem, ale bardzo bezpiecznym jest Telegram. Prawdopodobnie marną zachętą jest wiadomość, że korzystają z niego terroryści z PI. Z drugiej jednak strony rzeczywiście świadczy to o tym, że zapewnia on bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Gdzie przechowywać dane? Zabezpieczać powinniśmy nie tylko przesyłane, ale także przechowywane dane. Powinniśmy zabezpieczać zarówno dane przechowywane w komputerze, w telefonie, jak również te, które przechowujemy w chmurze.

W komputerach Apple został wbudowany system, który pozwala zaszyfrować cały dysk. Taką możliwość dają także windsowskie wersje Enterprise i Professional. Dysk możemy zabezpieczyć również sami korzystając z bezpłatnego VeraCrypt. Dane przechowywane w chmurze możemy zabezpieczyć korzystając z Viivo. Program służy do zabezpieczania danych na telefonie i komputerze. Zawsze też możemy wybrać do przechowywania danych udostępnianą za opłatą chmurę SpiderOak, która jest bardzo dobrze zabezpieczona.

Zabezpiecz swój telefon komórkowy

Smartfonów używamy do obsługiwania poczty, przesyłania danych i wysyłania wiadomości. Musimy więc zabezpieczyć również i te urządzenia. Większość iPhone to urządzenia z już wbudowanymi systemami zabezpieczeń. Nieco gorzej przedstawia się kwestia zabezpieczeń Android. Możemy skorzystać z możliwości opisanych wyżej, są to programy posiadające także wersje na smartfony.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.