O szyfrowaniu danych – to może przydać się każdemu

Na naszych komputerach przechowujemy dane, których utrata wyrządziłaby niepowetowane straty. Stąd konieczność szyfrowania danych przechowywanych na dyskach danych. Obecnie istnieją takie możliwości szyfrowania, że rozszyfrowanie danych staje się praktycznie niemożliwe.

W przypadku, kiedy na laptopach przechowujemy urzędowe dokumenty, numery kart płatniczych, korespondencję biznesową, instalowanie programu antywirusowego, firewallu, czy właściwe skonfigurowanie systemu są niewystarczającymi sposobami zabezpieczania. Najbardziej skuteczną formą zabezpieczania danych staje się w tej sytuacji szyfrowanie. Jeśli użyjemy właściwych narzędzi służących do szyfrowania, to szyfr będzie nie do złamania. Niżej przedstawimy opis programu, który można wykorzystać jako skuteczny sposób zabezpieczenia danych przechowywanych na dysku.

Korzystamy z Windows 7 W systemie tym mamy dwa programy szyfrujące. Jeden z nich to BitLocker, drugi oparty jest na bazie EFS. Różnią się one pomiędzy sobą możliwością wykorzystania oraz wymaganiami. Z systemu EFS mogą skorzystać użytkownicy Windows 7 oraz wersji wyższych. Aby móc z niego skorzystać dysk musi zostać sformatowany w NTFS. Osoby uprawione w celu otworzenia pliku nie muszą go rozszyfrowywać, a po zakończeniu pracy nie muszą ich szyfrować. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie operacje, które wykonujemy na danych są przezroczyste. Wszystko odbywa się więc automatycznie.

Osoba uprawiona może jedynie zabezpieczyć pojedynczy plik lub katalogi i pliki. Szyfrowanie odbywa się dwuetapowo. Najpierw plik zabezpiecza się przy pomocy klucza symetrycznego. Dopiero później asymetrycznie szyfruje się sam klucz. Dzięki temu nie następuje obniżenie wydajności, a dane są zabezpieczone wyjątkowo dobrze. Ponieważ jednak część tego zabezpieczenia stanowi hasło na naszym koncie musimy zwrócić uwagę, jakie hasło wybieramy. Jeśli zdecydujemy się na proste hasło, do którego będzie można uzyskać bardzo łatwy dostęp, szyfrowanie danych okaże się mało przydatne.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.