Jak zapobiec inwigilacji własnych danych w sieci? Cz. I

Po niedawnej nowelizacji ustawy o policji wszyscy użytkownicy sieci maja obecnie problem, ponieważ ustawa ta zezwala niekontrolowane śledzenie naszych działań w sieci. Wcale nie musimy być o coś podejrzani i wmieszani w nieczyste działania, po prostu w każdej chwili policja może prześledzić naszą aktywność w sieci.

Dzięki technologii mamy jednak sporo możliwości ochrony przed takim działaniem, co związane jest z ochroną przez odpowiednie narzędzia informatyczne. Każde urządzenie z którego korzystamy na co dzień, czy jest to telefon, komputer lub laptop, ma wbudowane zabezpieczenia które jednak nie zdaje się na nic jeśli do pracy nad nimi zasiądzie specjalista od tego typu zabezpieczeń. Nic nie uchroni nas jednak lepiej niż myślenie nad tym co wysyłamy i do kogo, tak aby samemu nie sprawić sobie kłopotu. Na nic zdadzą się ochrony i zabezpieczenia techniczno-informatyczne, jeśli sami nie pomyślimy nad swoim działaniem.

Jest jedna zasada działań w sieci, jeśli coś raz do niej trafi to już w niej zostanie, wiec nie dawajmy niczego czego kiedyś nie będziemy chcieli oglądać na forach publicznych. Nic w Internecie nie jest bezpieczne i nic nie da nam nigdy gwarancji, że to co przez sieć przepuścimy, nie zostanie wykorzystane w niewłaściwy sposób. Bardzo dobrym przykładem są tutaj sławne osoby show-biznesu, które robią sobie mnóstwo zdjęć telefonem, które później trafiają do sieci w „dziwny” sposób. Dzieje się tak ponieważ zdjęcia są automatycznie przechowywane w chmurze Apple’a, przez co łatwo je ściągnąć włamując się na konta, co nie sprawia większej trudności dla hakerów. Tak samo wygląda sprawa rozmów prowadzonych na komunikatorach, wszystko co raz na nich zapiszemy będzie dla nas obciążeniem.

Wiele osób korzysta z przeglądarki TOR, która ukrywa dane o nas, jest to jedno z narzędzi jakie pozwalają nam w jakiś sposób uzyskać częściowo anonimowość w sieci. Innym sposobem jest stosowanie VPN, czyli zabezpieczanie naszych poczynań w sieci, jednak ta usługa jest płatna. Maile nie są nigdy bezpieczne, zawsze można się przez nasza pocztę legalnie przekopać.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.