Czy można zabezpieczyć telefon?

Na pewno korzystając ze smartfona chcielibyśmy ustrzec się przed inwigilacją. Nie ma możliwości zapewnienia sobie całkowitej ochrony. Są jednak sposoby, które mogą utrudnić inwigilację.

1. Aplikacja Signal – jest dostępna dla użytkowników urządzeń z Androidem. Można nią zastąpić program służący domyślnemu szyfrowaniu SMS-ów. Aplikacja szyfruje także prowadzone przez nas rozmowy. Osoby, które chciałyby nas podsłuchać nie mają żadnych możliwości poznania treści prowadzonych przez nas rozmów, nie będą w stanie dowiedzieć się, kto był naszym rozmówcą. Nie ma także możliwości, aby nasze SMS-y zostały odczytane. Prosta obsługa jest jedną z zalet aplikacji. Aplikacja jest darmowa i już zdobyła wielu zwolenników.

2. Aplikacja Orobot – to kolejna z aplikacji dostępnych dla tabletów i smartfonów, które działają z systemem Android. Jest ona kompatybilna z siecią TOR. Mogą z niej korzystać wszyscy posiadacze urządzeń z Androidem, którym zależy na ochronie swojej prywatności. Za jej ściągniecie i zainstalowanie na swoich tabletach czy smartfonach nie musimy wnosić żadnych opłat. Zaletą jest także prosta obsługa.

3. Aplikacja VPN – także pozwoli nam pozostać anonimowymi osobami, kiedy będziemy przeglądali strony w Internecie. Narzędzie to jest udostępniane za darmo. Program pozwala na zaszyfrowanie zarówno wysyłanych, jak też odbieranych przez nas wiadomości. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej aplikacji nie da się odczytać pozostawionego przez nas na odwiedzanych stronach adresu IP. Dodatkowo prowadząc rozmowy mamy pewność, że nikt nas nie będzie podsłuchiwał.

Aplikacje, które zostały tutaj opisane są niezwykle proste w obsłudze. Poradzi sobie z nimi każdy użytkownik. Większość opisanych programów dostępnych jest nie tylko w wersjach dla użytkowników urządzeń mobilnych, ale także komputerów stacjonarnych. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy program, który ma nas zabezpieczyć przed inwigilacją nie będzie nam w stanie pomóc, jeśli my sami nie wykażemy się zdrowym rozsądkiem.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@anemon.pl

Nasze artykuły poświęcone są tematyce szyfrowania i ochrony danych. Pomagamy zadbać o Twoje bezpieczeństwo.